Protein Powder Per Dollar – Guide To Efficient Protein

The question came up, what is the most Cost Efficient source of Protein Powder. Today engineering, math, and data collection answers that question.

Instant, Low Cost, Healthy

I often use Protein Powder as an quick, high protein meal replacement.

GetCooking
That is a calculator watch 🙂

It’s really not that exciting but:

  • 1 scoop of Whey Protein(20g Protein)
  • 8oz or 1 Cup (Whole) Milk
  • Veggies or a fruit.

It’s:

  • Faster than ‘fast’ food
  • 2x more affordable than the lowest cost fast food (Little Caesar’s 5 Dollar Pizza – 21 g Protein Per Dollar)
  • Healthy and full of Protein.

Think of it nutritionally like eating a few chicken legs with veggies on the side. Depending on who you buy from, it can be a better value than chicken or far worse.

Being an engineer, we are going to use data to optimize the best value of Protein Per Dollar

The Math(Data is below):

We take the servings in a container, multiply that by the protein per serving, then divide that by the after tax cost.

protein-calc1

 

An example:

protein-calc15

Servings = 50

Protein Per Serving =24

Cost = $49.99 (online w/ free shipping)

protein-calc2

 

The Data(By Best Value):

protein-powder-per-dollar-rank

Download as Excel File

 

Using The Results

  • Best Value 51g Protein Per Dollar – Costco with 6lb Cytosport/Muscle Milk Brand (DON’T GET THE VANILLA – traumatizing taste)
  • MyProtein Impact Whey 5.5lb was on par with Costco at 50g Protein Per Dollar

Hate to drop a referral, but MyProtein has a 25% off for new customers. That would make it 66g Protein Per Dollar.

Other tips:

  • Buy in Bulk, better Protein Per Dollar and save on shipping costs.
  • There is a HUGE range of Protein Per Dollar. Make sure you know what you are buying.
  • I suggest trying a smaller size first, otherwise you might end up with an unfavorable tasting mix. I usually pick Unflavored or Chocolate.

For Comparison

  • Chicken Breast – 50g Protein Per Dollar
  • Milk – 50g Protein Per Dollar
  • Eggs -45g Protein Per Dollar
  • 80/20 Ground Beef – 30g Protein Per Dollar
  • Lentils and Beans are  115g and 70g Protein Per Dollar respectively

Not on that list? It’s probably more expensive than a protein shake. Or click here for the Protein Per Dollar List.

 

Try It:

Desperate
Ready in <2 minutes

I do a daily protein shake, because Efficiency, but if you are trying it for the first time-

  1. Feel Lazy
  2. Make yourself a protein shake
  3. Eat a fruit or veggie
  4. Feel good about it

If you haven’t used protein from Costco or MyProtein – give it a try.

I use Factory Engineering Principles to make your daily life Efficient.

Join our newsletter for more updates like Vitamin Per Dollar and the expansion of Calorie Per Dollar to include every item at the grocery store.

* indicates required



Share this:

4 thoughts on “Protein Powder Per Dollar – Guide To Efficient Protein

  • December 13, 2016 at 6:52 pm
    Permalink

    Just wanted to add for the vegans out there, that there are much better PPD deals to be had than the one on this list.

    TrueNutrition has their vegan optimizer for $8.54 lb (345g of protein) = 40.40g protein per $
    And Trader Joe’s has their Soy Protein powder for $14.99 (700g of protein) = 46.7g protein per $

    Thanks for everything you do!

    Reply
    • December 13, 2016 at 6:55 pm
      Permalink

      Thank you! I’ll look to include those at some point. I find it pretty difficult to figure out what’s popular outside my own usage.

      Much appreciated feedback 🙂

      Reply
  • March 21, 2017 at 5:18 pm
    Permalink

    Your are extremely misinformed… that is not accurate on the protein. The number of grams of protein is the amount of the “protein source”. You are assuming that all protein is the same bioavailability. 2 proteins may both say 25g protein. However you dont actually GET 25g. If one is a concentrate, you can get as low as 7.5g and it is still FDA approved. If the other one is double the price, but is a whey protein isolate, you will get 90%, so around 22.5g. So even if it is double the price for a quality protein, you are getting more than double the protein, without all the extra additives.

    Reply
    • March 21, 2017 at 5:20 pm
      Permalink

      Interesting. Do you have additional information and source we can use to further evaluate?

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.