“Eat Mas!” Taco Bell Menu – Calories and Protein Per Dollar

Nutrition Per Dollar Update: June 7th release- hold me to it. I went back for a second round of data after seeing the surprising initial results. I suggest looking up ways to eat Romaine Lettuce πŸ˜‰

Taco Bell is my guilty pleasure. Mrs. Efficiency was dead set on hating Taco Bell, suffering on hard tacos with Ground Beef and lettuce. No cheese, nothing-

The magic of a Loaded Potato Griller has changed her life forever.

Save Money At Taco Bell

Takeaways

  • Beefy 5 Layer Burrito – Is no longer the highest Calorie Per Dollar item at Taco Bell
  • Sausage Flatbread Quesadilla – Is the highest Protein Per Dollar
  • Cinnamon Twists are 2.5x less cost effective than the Beefy Fritos Burrito
  • Shredded Chicken Mini Quesadilla– High protein per dollar but low in calories.

Excel Data Download

Taco Bell Is Expensive

Despite having a 400 Calorie Per Dollar item, thats still almost 2x more than we spend on homecooked food. Most menu items were around 150-250 calories per dollar, 4x more expensive than eating at home. I can do a followup when Marijuana is legal and see how that impacts Taco Bell prices.

A year eating at home costs around $1,000/person- Eating at Taco Bell, $4,000 a year.

This article is oddly relevant to my life. There is a Taco Bell a few miles from our campsite this year. I’ll take pictures πŸ˜›

If you have a friend you think would love to know Taco Bell Efficiency-

Nutrition Per Dollar and More Efficiency

After 6 months, Nutrition Per Dollar is easily the biggest thing I have ever accomplished. 40 different types of nutrition with over a hundred types of foods. Every “Sort Column” is like opening a Christmas Present.

If you have an efficiency request, I have some Engineering Students that think they can take on these problems. I believe in them. Comment a task, restaurant, or process you want made efficient, I’ll make sure it gets efficient!

Share this:

7 thoughts on ““Eat Mas!” Taco Bell Menu – Calories and Protein Per Dollar

  • May 24, 2017 at 4:11 pm
    Permalink

    Haha this is interesting! So you can feed yourself for $2000 per person if you only ate Taco Bell for a year? That’s pretty much exactly what it cost to feed a person in my household a year give or take $100.

    Reply
    • May 30, 2017 at 11:41 pm
      Permalink

      It is incredible when you consider the labor and variety of food.

      I’m a fan of our 1000$/year meals, but its a quick stop.

      I cant wait to study Protein Per Second for Taco Bell.

      Reply
  • May 24, 2017 at 10:45 pm
    Permalink

    Of course the fountain drinks blow everything else out of the water on calories per dollar (not even mentioning endless free-refills) but man doesn’t live by corn syrup alone! At least not for very long

    Reply
  • May 25, 2017 at 12:13 am
    Permalink

    This is amazing. Thank you for sharing

    Reply
    • May 30, 2017 at 11:42 pm
      Permalink

      Thanks for the feedback! It lets me know what people are enjoying πŸ™‚

      Reply
  • May 25, 2017 at 1:13 pm
    Permalink

    I don’t care what a soft taco supreme costs or how many calories or how protein it has per dollar. I was in a drug-induced coma almost twenty years ago from a nasty case of pneumonia and when I woke up, all I wanted was soft taco supremes. It took three visitors until someone would finally go and get them for me. I am still eternally grateful.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.