Biphasic Sleep – Take A Daily Nap And Save Time Sleeping (1 Year Update)

Get 2 Extra Hours. Everyday.

I’m never going back.

Consider Switching To Biphasic Sleep

Do you:

  • Struggle to get 8 hours of sleep a night
  • Run out of time during the day
  • Have low energy after work

You may already be getting similar REM cycles as Biphasic WITHOUT the nap.

How It Works- Month 1

  1. Sleep 6 hours at night
  2. Nap, Set your alarm for 20 minutes and lay in bed
  3. Wake up and move on with your day
  4. Repeat everyday for 3 weeks

I only need to sleep ~5 minutes of the 20 minutes to get a REM cycle. You will know- It will feel like 2-3 hours went by, but its only been 20 minutes.

After 3 weeks, your body will adjust. You will have learned how to fall asleep in 20 minutes.

The first 3 weeks are hard.

Final warning- the first 3 weeks are hard.

Before you start:

I recommend picking one consistent time of day +/-2 hours as a target. I do 6pm, and nap between 4-8pm, but an early or later nap is not crushing.

If you drink more than 100mg Caffeine a day, it might be worth abstaining for a few weeks before starting.

I failed and slept in 2 times during those 3 weeks. Do your best.

Set the alarm for 20 minutes, pick a spot, dont open your eyes, don’t move. Wait until the alarm goes off.

Months 2+

  • After the 3 weeks are up, your body will start to do this like normal
  • You can occasionally skip naps or sleep in
  • If sleeping in a car or unusual place, I set my alarm for 25 or 30 minutes
  • If I am still tired, I can hit snooze for 20 minutes- this gives me another REM cycle.
  • Naps can be early or late in the day
  • It doesnt need to be perfect, a long night sleep on the weekend or a snooze button after a nap is still saving you time

Those practices are bad, do your best to limit as much as possible.

Broscience: Strange benefits I’ve discovered- If I sleep in 9+ hours after drinking or if I feel like I’m getting sick- I often can cure it. (Mrs Efficiency agrees)

Me and Mrs Efficiency have swapped drivers to take naps on a long car ride after work.

There are more places/times to nap than you think. We almost never skip it. It is only 20 minutes. (I’ve done it at a wedding and no one noticed.)

As a Detroit Lions Fan who visits my parents on Sunday, the 20 minute nap can be a godsend.

Save Time Sleeping

Enjoy the extra 2 hours. This includes when you diet- expect to be awake 2 extra hours…

The 20 minute nap boosted after-work productivity, but we have used the time to play video games.

Imagine going to bed at 2AM and being awake at 8AM. Was useful changing time zones and traveling Italy.

Plan a time to try it, and start. Give yourself 3 months, see how you like it.

For another Time Saving Tip, Speed Up Netflix and Youtube to Save 6 Minutes Every Hour

Share this:

Paper Products Per Dollar- Napkins vs Toilet Paper vs Paper Towel

failure

The math is in! We studied the most Efficient paper cleaning product. For decades I’ve been frustrated every time I had to clean up a spill, wash down a counter-top, or got food on my face.

Should I be using a napkin to wipe my face? A paper towel? Did I just waste money?

Should I be toughing it out and using toilet paper for everything?

Designing Test Methods + The Math

There were three areas we wanted to investigate:

  • Meters Of Material Per Dollar
  • Water Absorption Per Dollar
  • Strength Per Dollar

Meters Of Material Per Dollar

Objective math. Multiply Square Meters Per Package by number of ply and divide by the cost.

Seems simple enough until you spend 2 hours recording notes of various toilet papers while Walmart employees keep a close eye on you.

Water Absorption Per Dollar

Shout out to Christopher B. and Jacob R. for the measurement method, I think I saw this on TV Commercial.

      Fill bowl with water
      Set on scale, tare to 0g
      Put paper product in water, lift and wait for drips to stop
      Record weight delta

I used the microwave popcorn method, 4 seconds without a drip = stop dripping.

Strength Per Dollar

We clamped one end of the paper product to a piece of wood, and let the other end hang. We then attached clamps to the other side. Each clamp weighed 160g. Once it teared, we used the quantity of clips it successfully held as our metric.

This is attribute data because we only could test integers of weights.

Test

The Data

Paper Products don’t seem to spend the effort to brand themselves much. There were multiple types of generic, for instance- paper towels labeled “Paper Towel”.

During the test phases, we bought 17 popular products for testing, for science! (I feel like these studies could be the subject of Portal 3)

Highlighted denotes top 3 of one of the categories.

Material Per Dollar

1 ply items seem to win this category. But… if you ever used 1 ply toilet paper- You will understand why we decided we needed to continue to test.

By pure length alone, here are the top products:

meter per cost

Water Absorbed Per Dollar

Now this was interesting, 1 ply toilet paper topped the list if you are trying to absorb on the cheap. Although I’d probably recommend a towel for water spills.

water per dollar

Low cost paper towels and napkins are an honorable mention.

Strength Per Dollar

Since these are based on attribute data(0,1,2,3 clips) the data should be used more like a Yes/No. Consider that anything above 30,000 is strong ‘enough’.
strength per dollar

The weirdest thing was that Great Value Premium napkins held a 2.5lb weight. Nothing else could claim that accomplishment.

amazong

Conclusion

Based on the Grams of Water Absorbed/ Dollar and strength, we will be cleaning up our disposable messes with Brawny. Honorable mentions to Great Value Quilted Napkins, Great Value 2 Ply Paper Towels, and Bounty Select Prints.

Major water spills can be cleaned with towels, but if you are cleaning up a gallon spill of milk, 1 ply toilet paper is the most cost efficient.

Facial tissue was consistently the most expensive.

Side Notes

During a strength test, we tried adding water to the center of a paper towel and it didnt affect strength significantly. As soon as the water hit the clamp, they would often rip.

Wadding up 3 sheets of single ply did not increase strength. Mass of water absorbed was negligibly similar.

Misses Efficiency got super excited for the Frozen Printed Paper Towel. She has never seen Frozen, but she wanted to use that type first. Marketing is a real thing.

The volume of hundreds of paper towels, napkins, and toilet paper occupying our home is- Not Negligible 😛

Website Update

We have gotten feedback to test specific products, but I know I’m missing your favorites. I wanted to only email when I have a high quality article but I’ll be occasionally sending a “Request For Feedback” email about future topics. Goal is to get the data you are looking for. I’ll label it in the subject so you know its not an Efficiency Is Everything article.

Share this:

2017 Goals, Targets and Site Updates

 

Merry Christmas, Happy Holidays, and lets bring on the New Year!

It was a good Christmas
It was a good Christmas

Make Goals

Before, I laughed off the concept of New Years Resolutions. Today, I have a different stance.

We use Metrics and Goals in engineering to hit milestones, price targets, quality standards, and anything that we want tracked. Instead of calling them New Years Resolutions, we’ll call them Targets.

Here are a few things to make Targets better than a ‘workout more’ New Year’s Resolution:

  • Choose goals that are- Specific, Measurable, and Achievable.
    • Good Example- Run 1 Mile under 6 minutes.
    • Bad Example- Run more and faster.
    • Good Example- Read 25 minutes a day
  • Declare your Metrics- How will you measure your progress? Decide if you can use tally marks or need to write down dates/times/weights. See if you can track with numbers.
  • Be Visual- I personally like physical calendars with a sharpie nearby. Check off dates you were successful or write down the metrics. Put it somewhere you look every day.

Use Human Biology Against Yourself

There are fallacies that cause humans to invest further into decisions. There are many psychological tricks out there, here are some easy ones:

  1. Draw your own diagrams instead of printing- The time it takes to draw your own tracking system is sunk cost. Now you must do your goal, you already put time into it.
  2. Monetary Sunk Cost – Pay 1$ and I’ll motivate and keep tabs on your Targets. Now that you spent money on your goal, it would be a waste if you don’t achieve.
  3. Don’t bite off more than you can chew- Its easier to have 1 large goal and a few easy goals. Failure in one often causes others to drop off. If bodyweight is something you want to work on, focus on diet as the large goal with much easier and more forgiving workout goals.

My artwork- X CalendarX_calendar

If you did the target for the day, mark an X on the calendar. If you miss a day, circle the date. Once you get a streak going, you wont want to stop. I’ve done comical things to keep the chain going.

Not New Years Resolutions- Targets

These goals are being tracked – “What gets measured gets managed”.

Pick a system as complex or simple as needed. I’ve used scrap paper and excel charts. Add numbers or attributes(True/False) and track your Targets.

This year you aren’t some trendy New Years Resolutioner, today you can achieve your goal.

Efficiency Is Everything 2017

We definitely grew last year and as a result, we got quite a few Efficiency studies by request. I’m only one Engineer, and the community has found things I’d never have expected. I’m really excited to tease these topics:

  • Nutrition Per Minute – Looking at how long it takes to get protein, calories, and vitamins based on different methods of obtaining food. I think cooking eggs + breakfast sausage is faster than going to McDonalds. Thats a hypothesis, we are going to find out the most and last efficient ways to get food.
  • Time Studies – We had a minor time study on doing dishes. We will be looking at the time it takes to hang dry clothes vs machine dry + put away. I’m thinking of doing a detailed kitchen time study if there is interest.
  • Nutrition Per Dollar- This is our biggest undertaking, and we’ve had to hire employees to get this done. We are mapping out an entire grocery store and this time, its not just Calories Per Dollar. We will be looking at different nutritional aspects as well.

Not mentioned, Efficient Party Throwing, Efficient Student Loan payments, Efficient Investing vs Debt, Paper Towel/Napkins/Toilet Paper Per Dollar, and if we can figure out a responsible way- Efficient Childcare.

These are topics I’ve had requested, if you have an area in life you want Efficient, email me at MichaelKirk@EfficiencyIsEverything.com

Updates And Personal Life

Of course a Christmas party would involve taking pictures of someones refrigerator.
Of course a Christmas party would involve taking pictures of someones refrigerator.

Going forward, I’ll be releasing 1 major study and 1 minor article a month. I’ve had requests to include new information on the Calorie per dollar, caffeine per dollar, and alcohol per dollar list. I’ll throw those in occasionally.

I’ve accepted a job at GM. I love engineering and I couldn’t stay away for long. My boss says the word Efficiency almost daily and I get excited every time. My wife is now a Doctor of Physical Therapy and we are soon to be home owners. Wonder what kind of Efficiency is ahead for us…

We are testing out new high calorie per dollar and quick nutrition per minute recipes. My very picky wife questions it every time, but likes it enough to bring as leftovers the next day. Expect some efficient recipes coming your way.

My 2017 Goals

  1. 2 Hours at the library after work everyday. Metric for tracking- I track how I used my library time in 25 minute increments in Excel.
  2. Daily Workout- Minimum walk 1 mile after work. I’ll always end up working out or running that mile, but no excuses. Drawing a X Calendar for daily tracking.
  3. Eat Vegetarian once a week- Beans and Lentils are really good Protein per dollar. I’m always looking to find more efficient ways to eat, finding good recipes are the hard part. Tracking with a checkmark for the week on the refrigerator.
  4. Draw/Draft 5 minutes a day- Trying to get better at communicating via picture, easy X Calendar goal that will likely consume more than 5 minutes a day

Your turn. Pick at least one life Target you want to change and throw some numbers on it. Its not a NY Resolution, its your goal.

Add Sunk Cost to boost your Target for $1 – it will be fun! 

 

Share this:

Protein Powder Per Dollar – Guide To Efficient Protein

The question came up, what is the most Cost Efficient source of Protein Powder. Today engineering, math, and data collection answers that question.

Instant, Low Cost, Healthy

I often use Protein Powder as an quick, high protein meal replacement.

GetCooking
That is a calculator watch 🙂

It’s really not that exciting but:

  • 1 scoop of Whey Protein(20g Protein)
  • 8oz or 1 Cup (Whole) Milk
  • Veggies or a fruit.

It’s:

  • Faster than ‘fast’ food
  • 2x more affordable than the lowest cost fast food (Little Caesar’s 5 Dollar Pizza – 21 g Protein Per Dollar)
  • Healthy and full of Protein.

Think of it nutritionally like eating a few chicken legs with veggies on the side. Depending on who you buy from, it can be a better value than chicken or far worse.

Being an engineer, we are going to use data to optimize the best value of Protein Per Dollar

The Math(Data is below):

We take the servings in a container, multiply that by the protein per serving, then divide that by the after tax cost.

protein-calc1

 

An example:

protein-calc15

Servings = 50

Protein Per Serving =24

Cost = $49.99 (online w/ free shipping)

protein-calc2

 

The Data(By Best Value):

protein-powder-per-dollar-rank

Download as Excel File

 

Using The Results

  • Best Value 51g Protein Per Dollar – Costco with 6lb Cytosport/Muscle Milk Brand (DON’T GET THE VANILLA – traumatizing taste)
  • MyProtein Impact Whey 5.5lb was on par with Costco at 50g Protein Per Dollar

Hate to drop a referral, but MyProtein has a 25% off for new customers. That would make it 66g Protein Per Dollar.

Other tips:

  • Buy in Bulk, better Protein Per Dollar and save on shipping costs.
  • There is a HUGE range of Protein Per Dollar. Make sure you know what you are buying.
  • I suggest trying a smaller size first, otherwise you might end up with an unfavorable tasting mix. I usually pick Unflavored or Chocolate.

For Comparison

  • Chicken Breast – 50g Protein Per Dollar
  • Milk – 50g Protein Per Dollar
  • Eggs -45g Protein Per Dollar
  • 80/20 Ground Beef – 30g Protein Per Dollar
  • Lentils and Beans are  115g and 70g Protein Per Dollar respectively

Not on that list? It’s probably more expensive than a protein shake. Or click here for the Protein Per Dollar List.

 

Try It:

Desperate
Ready in <2 minutes

I do a daily protein shake, because Efficiency, but if you are trying it for the first time-

  1. Feel Lazy
  2. Make yourself a protein shake
  3. Eat a fruit or veggie
  4. Feel good about it

If you haven’t used protein from Costco or MyProtein – give it a try.

I use Factory Engineering Principles to make your daily life Efficient.

Join our newsletter for more updates like Vitamin Per Dollar and the expansion of Calorie Per Dollar to include every item at the grocery store.

* indicates required



Share this:

Lost My Job And Went To Italy – Tips To Live On $19,000 A Year

rome1I’m 25 years old, I have 2 engineering degrees including a masters, my wife has a doctorate.

We just got back from a multi-week Trip to Italy.

We have no student loans.

I don’t have a Full-Time Job and I think I’m going to enjoy a few months not working.

Living it up

Sure Engineering Jobs pay well, but have you seen the cost of a masters degree? Or a Doctorate? We paid for both.

The secrets:

  • Hardwork
  • A good job
  • A relentless approach to apply Engineering Efficiency to Life.

The first two are up to you, the last – I collected and analyzed the data, you get the tips.

Efficient Diet

We used the Pareto Principle to look at our biggest expenses. Food stood out immediately.

After calculating the Calories Per Dollar of the foods we ate, I found the biggest inefficiency was eating fast food or at restaurants. Go to some generic chain microwaved food restaurant, get chicken fingers and fries – 10 dollars. Get a drink and leave a tip, that’s 15 dollars a person.

For 1 meal.

Microwaved Chicken Fingers.

If you ate that all year, you could expect to spend 12,000 dollars on food per person.

We now eat for close to 1,000 dollars a year. Not chicken fingers, but rather Fajitas, Alfredo, and Thai Fried Rice.

Sometimes We Cavefish

But what about Sushi? What about going out with friends?

We do both. Enjoying the company of friends at a restaurant is not the same as eating for Calories. Indulging in Sushi is one of my personal pleasures. These are experiences.

98% of meals, we eat delicious food made at home. 2% are favorite restaurants or getting drinks with friends. That’s not just calories, that’s an experience.

6 Quick Tips On Saving Food:

Check out our Calorie Per Dollar List Article or Efficiency Is Everything – In Cooking for absurdly more detail.

  1. Get Protein From: Lentils, Beans, Chicken, Milk, Eggs, Ground Beef in that order.  We mostly make Chicken dishes.
  2. For Calories: Bread, Rice, Noodles. Make sure this isnt some processed Instant Rice box, it’s 7x cheaper to cook your own.
  3. Stay away from canned anything, super expensive. Fresh or Frozen is much better value.
  4. Premade frozen or refrigerated meals are 2-8x more expensive than making yourself.
  5. When desperate- The 5 Dollar Pizza from Little Caesars gives you 420 Calories Per Dollar and 20g Protein Per Dollar. It’s still 2x cheaper to eat at home.

Bonus: Make delicious meals in bulk, and learn the skill of the microwave. 99 seconds is the perfect point to stir/check. Plus its the max time you get with 2 buttons.

Challenge For You:

When you get to the grocery store, think about slightly modifying one recipe with a suggestion from above.  And if you are going to try Lentils, put a Fast Food amount of olive oil and salt on it. Indulge on your first day of Efficiency.

That saves us thousands of dollars per person a year, a half million dollars in our lifetime.

You Should Review Your Health Insuranceslurpee

You should look at your health insurance. Seriously. I find most families spend over 300,000 dollars in their lifetime because they got screwed into an expensive plan. Insurance companies go out of their way to make the language hard to understand. I’ve found most of the time, if you cut off your arm and get cancer in the same year, you would be better off getting the lowest cost plan.

Below are some tips, I do the full breakdown + customer support in Efficiency Is Everything – In Life

Tips:

  • Look for words like: Max Out Of Pocket or Max Deductible and Premium or Cost Per Paycheck. Everything else serves little purpose other than to confuse.
  • Deeply consider low cost plans
  • Factor in how long it takes for you to make up the cost of the deductible with savings from a low cost premium.
  • Keep an emergency savings

Even if it takes hours to figure it out, you will save thousands of dollars a year. If it takes you 3 hours, it would be the equivalent of getting paid ~1,600$/hour.

Online Shopping – The Magical Black Holeagustus

That automatic potato peeler is going to change your life. I mean, imagine not having to peel potatoes but having mashed potatoes on command. Its only $15 right?

Or that Wrist Watch. Pristine, crisp look, and a decent value for what you are getting.

A non-engineering tip I have for my frequent Amazon sweet tooth.

  1. Find the perfect Tea Infuser, a Starwars Lego set, or neat Kitchen Gadget
  2. Add to wish list
  3. Wait until November
  4. Drink Tequila
  5. Go through list and decide what you still want

Get it for Christmas.

I specifically drink a lot of tequila, go through the list with Mandy, and when Christmas day comes, every present is a surprise.

What’s Next?

I’m taking time off work to study Life Efficiency so you can apply it to your own life. Coming this Fall, the official release of Efficiency Is Everything – In Life . Weekly blog posts on every Wednesday so you can get more efficient every week of your life.

If you are too excited to wait, get Efficiency FREE right now by subscribing:

  • Your First Efficient Recipe – See how we eat for 1,000 dollars a year. 2 minutes to make. (700 Calorie Per Dollar, 44g Protein Per Dollar).
  • Fun Per Dollar App– Using an equation I developed, you can find your best and worst Personalized Fun Per Dollar.
  • Sections From Efficiency Is Everything In Life – Process Flow Diagram for a 6 Minute Morning Routine and Reducing Complexity To Get Extra Time. Engineering concepts, taken, and applied to the home easily.

 

* indicates required



Share this:

Save Time and Money Right Now By Reading This – Engineering Your Daily Life

By popular demand,

This is my blog about how I apply engineering principles to my life.

I’ll be using statistics, data, and Lean Engineering to make decisions like:

‘Is it more effective to use paper towel, tissue, or toilet paper?’

or

‘what is my most cost efficient source of caffeine?’

 

You will find ways to slice time off chores by analyzing non-value added tasks. Its why automotive assembly lines can mass produce cars inexpensively. I study that, and apply it to my daily life – now you will too!

Think of two situations you waste time daily:

Walking back and forth between the closet and bathroom getting ready in the morning.

Jumping around the kitchen grabbing different ingredients, equipment, and gear.

Sure this only takes 5-10 seconds, but over the course of your lifetime, walking back and forth twice a day will take you more than 12,000 minutes over your lifetime. That
is a lot of TV you could be watching(I watch my TV shows at 1.3 times speed, meaning I save 18 minutes on a 1 hour long show).

Applying engineering methodology to food, health insurance, and our finances, I’m looking at the ability to retire by the age of 30.

Me and my wife have found shortcuts on everything from sleep, to food, to doing our hair.

Get New Tips To Tune Up Your Life Free 




 

If you have any interests that you want me to comment on or feedback, leave a comment, drop me a note at the contact page, or send me an email at michaelkirk@efficiencyiseverything.com

 

Share this: